Aktualności

 • Premier posłuchał postulatów Rady Podatkowej w sprawie split payment

  wtorek, 30 lipca 2019

  Podzielona płatność w podatku VAT wejdzie w życie nie 1 września, lecz 1 listopada br. - Premier Mateusz Morawiecki posłuchał apelu przedsiębiorców o wydłużenie vacatio legis. Wcześniej uwzględniono w projekcie wiele uwag zgłoszonych przez Radę Podatkową KL.

  czytaj więcej
 • Nie będzie wyższej stawki VAT na napoje owocowe

  piątek, 5 lipca 2019

  W trakcie pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiciele partii rządzącej zadeklarowali, że podczas prac w Komisji Finansów Publicznych przywrócą 5% stawkę dla napojów owocowych z 20% zawartością soku owocowego. To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

  czytaj więcej
 • Przedsiębiorcy boją się podzielonej płatności w VAT

  poniedziałek, 10 czerwca 2019

  Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan bardzo wysokie sankcje wynoszące 100% dodatkowego zobowiązania w VAT za błędne oznaczenie faktury przez sprzedającego albo pomyłkowe nieopłacenie faktury w MPP przez nabywcę, są nieadekwatne do wagi i charakteru przewinienia. Sankcja w postaci braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów za niedokonanie płatności w MPP wychodzi poza cel ustawy, jest nieproporcjonalna i wykracza poza zakres zgody UE na wprowadzenie specjalnego rozwiązania jakim jest MPP. 1 września 2019 r. to nierealny termin wejścia w życie ustawy, aby przedsiębiorcy zdążyli przygotować się do tak dużej zmiany w zakresie rozliczeń w VAT. Konieczne jest co najmniej półroczne vacatio legis.

  czytaj więcej
 • Relacja z III Kongresu Rady Podatkowej w Przeglądzie Podatkowym

  piątek, 7 czerwca 2019

  W czerwcowym numerze „Przeglądu Podatkowego" ukazał się artykuł dotyczący zakończonego III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Przeczytaj 

  czytaj więcej
 • Wiceminister Finansów Filip Świtała na III Kongresie Rady Podatkowej

  poniedziałek, 29 kwietnia 2019

  Podczas III Kongresu Rady Podatkowej Lewiatana (9 kwietnia br.) wiceminister finansów Filip Świtała mówił o współpracy z Radą Podatkową Lewiatana i planach legislacyjnych ministerstwa.

  czytaj więcej
 • III Kongres Rady Podatkowej - relacja

  środa, 10 kwietnia 2019
  Wiceminister Finansów Filip Świtała otwierając III Kongres Rady Podatkowej podsumował działania resortu finansów, których celem było uszczelnienie systemu podatkowego. Wg. danych MF, w ubiegłym roku luka podatkowa VAT w Polsce wyniosła 1,1 proc. PKB, wobec 1,4 proc. w 2017 roku. Dzięki działaniom ograniczającym wyłudzenia i dobrej koniunkturze w gospodarce dochody z podatku VAT wzrosły w 2018 roku do 175 mld zł. Minister zapowiedział, że wkrótce pod obrady rządu trafi nowa ordynacja podatkowa. Trwają też prace nad prostym PIT-em i zunifikowanym podatkiem od biznesu. czytaj więcej