Aktualności

 • NAJNOWSZA WERSJA PROJEKTU ZMIAN DO USTAWY CIT I PIT

  czwartek, 21 lutego 2013

  KONSULTACJE NAJNOWSZEJ WERSJI USTAWY ANTY-OPTYMALIZACYJNEJ W RAMACH KAMPANII "ŚWIADOMY PODATNIK"

  Ministerstwo Finansów opracowało NOWĄ wersję projektu kompleksowych zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz odpowiadającym im zmianom w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). 

  Projekt przewiduje również nieznaczne zmiany w ustawie z o podatku tonażowym, Ordynacji podatkowej, Kodeksie karnym-skarbowym oraz ustawach nie-podatkowych.

  Zasadniczym celem projektu jest znieienie możliwości zastosowania niektórych schematów optymalizujących wysokość opodatkowania przede wszystkim poprzez włączenie w zakres podmiotowy ustawy o CIT spółek komandytowo-akcyjnych (SKA) i spółek komandytowych (SK). Projektodawca uznaje, że dotychczasowe przepisy naruszają zasadę sprawiedliwości podatkowej.

  W NOWEJ wersji projektu dodano również propozycje „stworzenia prawnego i finansowego impulsu dla rozwijania współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorców a jednostkami naukowymi.” (cyt. za uzasadnieniem).

  Niniejsze konsultacje są już ostatnimi przeprowadzanymi w ramach projektu Świadomy Podatnik w specjalnej formule ankietowej.

  czytaj więcej
 • Fiskus chce ograniczyć preferencje podatkowe dla niektórych spółek

  piątek, 15 lutego 2013

  Resort finansów chce opodatkować spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Wprowadzenie proponowanych zmian może spowodować spadek liczby aktywnych przedsiębiorców, co w okresie silnego spowolnienia negatywne wpłynie na wzrost gospodarczy - uważa Rada Podatkowa PKPP Lewiatan.

  czytaj więcej
 • Śniadanie prasowe - Fiskus chce opodatkować spółki komandytowe

  piątek, 15 lutego 2013

  15 lutego w siedzibie Lewiatana odbyło się śniadanie prasowe Rady Podatkowej PKPP Lewiatan na temat: Fiskus chce opodatkować spółki komandytowe.

  czytaj więcej
 • Seminarium w Sejmie RP: Prostsze podatki - szybszy rozwój. Model podatkowy dla MŚP

  środa, 13 lutego 2013

  12 stycznia w Sejmie RP odbyło się seminarium "Prostsze podatki - szybszy rozwój. Model podatkowy dla MŚP". Wydarzenie zorganizowane zostało pod patronatem Dariusza Rosatiego - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

  czytaj więcej
 • Jakie podatki przyspieszą rozwój przedsiębiorstw? Główne rekomendacje z Modelu podatkowego dla MSP

  wtorek, 12 lutego 2013

  Uproszczona ewidencja podatkowa dla mikrospółek, prosty i efektywny kredyt podatkowy w podatku dochodowym, zmniejszenie obciążeń podatkowych oraz zmiany w obszarze edukacji i informacji – to tylko niektóre z propozycji wypracowanych przez Radę Podatkową PKPP Lewiatan dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie rekomendacje znalazły się w specjalnie przygotowanym wydawnictwie „Model podatkowy dla MSP”.

  czytaj więcej