Premier posłuchał postulatów Rady Podatkowej w sprawie split payment

wtorek, 30 lipca 2019

Podzielona płatność w podatku VAT wejdzie w życie nie 1 września, lecz 1 listopada br. - Premier Mateusz Morawiecki posłuchał apelu przedsiębiorców o wydłużenie vacatio legis. Wcześniej uwzględniono w projekcie wiele uwag zgłoszonych przez Radę Podatkową KL. Pracodawcy apelowali, aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku. Premier wspólnie z ministrem finansów zdecydowali, aby opóźnić obowiązywanie nowych regulacji, ale o dwa miesiące. Posłowie Komisji Finansów Publicznych przyjęli odpowiednią poprawkę. 

- Cieszymy się z opóźnienia wejścia w życie spilt payment nawet o dwa miesiące. 1 września był terminem nierealnym, aby przedsiębiorstwa mogły przygotować się do nowych obowiązków. Aktualizacja systemów finansowo-księgowych zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niemożliwe było, aby firmy wdrożyły je w terminie dwóch tygodni (zakładając, że ustawa zostanie ogłoszona w połowie sierpnia) - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Wciąż jednak niezbędne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej resortu finansów, skierowanej do przedsiębiorców, w szczególności tych z sektora MŚP, którzy nie mają świadomości o nadchodzących zmianach. Przemawiają za tym również dotkliwe sankcje związane z niewywiązywaniem się z nowych obowiązków. Mechanizm podzielonej płatności oznacza dla przedsiębiorców fundamentalne zmiany w rozliczeniach. Zobowiązani zostaną do wprowadzenia korekt w modelach dokonywania transakcji i systemach finansowo - księgowych.

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan przekazała szczegółowe uwagi do projektu ustawy w ramach konsultacji społecznych. Wśród uwzględnionych postulatów są m.in. zmniejszenie sankcji za niewłaściwe oznaczenie faktury objętej mechanizmem podzielonej płatności lub nieopłaconej w tym systemie ze 100% do 30% kwoty VAT, odstąpinie od stosowania sankcji w przypadku kiedy niezastosowanie MPP nie wiąże się uszczupleniem podatku.

http://www.radapodatkowa.pl/pl/a/konsultacja1173_Wkrotce-obowiazkowy-split-payment

Apel do Premiera ws. vacatio legis

 

POWRÓT