Ankieta: Podatek PIT i składki na ZUS - jakie zmiany ułatwią życie przedsiębiorcom? (25.05.09)

poniedziałek, 25 maja 2009

PKPP Lewiatan wspólnie z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC) postanowiły sprawdzić, jakie zmiany podatkowe ułatwiłyby przedsiębiorcom życie. W pierwszej kolejności chcemy zbadać pożądane przez przedsiębiorców reformy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS).

Mogłoby się wydawać, że czas kryzysu nie sprzyja przeprowadzaniu reform. W okresie spowolnienia należy się przecież skoncentrować na oszczędnościach – wskazują niektórzy decydenci. Z kolei inni ripostują, że właśnie konieczność racjonalizacji czy wręcz ograniczenia wydatków wymusza wprowadzenie różnorodnych zmian w sferze finansów publicznych i osobistych.

Chyba nikt z nas nie lubi płacić podatków. U podstaw negatywnego nastawienia podatników do ponoszenia obciążeń fiskalnych leżą dwa czynniki: odczuwany ciężar zobowiązań podatkowych (np. wysokość stawek) oraz jakość systemu podatkowego (np. niejasne przepisy). Analizując polski system podatkowy błyskawicznie dochodzi się do wniosku, że w obydwu tych obszarach możliwe są reformy.

PKPP Lewiatan wspólnie z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC) postanowiły sprawdzić, jakie zmiany podatkowe ułatwiłyby przedsiębiorcom życie. W pierwszej kolejności chcemy zbadać pożądane przez przedsiębiorców reformy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS). Są one bardzo powszechnymi daninami, ponieważ mają z nimi do czynienia prawie wszyscy dorośli Polacy – czy to jako pracownicy czy pracodawcy. Dlatego ewentualne usprawnienia w tej sferze mogą w istotny sposób ulżyć ogromnej grupie podatników.

Zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety PwC i PKPP Lewiatan na temat podatku PIT i składek na ZUS:

www.pwc.com/pl/ankieta-pit

Ankieta jest całkowicie anonimowa. Jej wypełnienie zajmie Państwu maksymalnie 15 minut.
Wyniki badania opublikujemy w czerwcu. Liczymy, że pomogą one wyznaczyć kierunki reform w zakresie PIT i składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez udział w ankiecie mogą Państwo sprawić, aby działania reformatorskie dotyczące tego obszaru przebiegały w takim tempie i kierunku, który pozwoli ułatwić życie podatników w Polsce.

Z góry dziękujemy za poświęcony czas. 

POWRÓT