Aktualności

 • Wiceminister Finansów Filip Świtała na III Kongresie Rady Podatkowej

  poniedziałek, 29 kwietnia 2019

  Podczas III Kongresu Rady Podatkowej Lewiatana (9 kwietnia br.) wiceminister finansów Filip Świtała mówił o współpracy z Radą Podatkową Lewiatana i planach legislacyjnych ministerstwa.

  czytaj więcej
 • III Kongres Rady Podatkowej - relacja

  środa, 10 kwietnia 2019
  Wiceminister Finansów Filip Świtała otwierając III Kongres Rady Podatkowej podsumował działania resortu finansów, których celem było uszczelnienie systemu podatkowego. Wg. danych MF, w ubiegłym roku luka podatkowa VAT w Polsce wyniosła 1,1 proc. PKB, wobec 1,4 proc. w 2017 roku. Dzięki działaniom ograniczającym wyłudzenia i dobrej koniunkturze w gospodarce dochody z podatku VAT wzrosły w 2018 roku do 175 mld zł. Minister zapowiedział, że wkrótce pod obrady rządu trafi nowa ordynacja podatkowa. Trwają też prace nad prostym PIT-em i zunifikowanym podatkiem od biznesu. czytaj więcej
 • Zapraszamy na III Kongres Rady Podatkowej, 9 -10 kwietnia 2019 r.

  wtorek, 19 marca 2019

  czytaj więcej
 • Dokumenty MDR - można podpisywać Podpisem Zaufanym

  środa, 13 lutego 2019

  Ministerstwo Finansów przekazało informację, że strona internetowa https://mdr.mf.gov.pl/#/ umożliwia podpisywanie dokumentów Podpisem Zaufanym. Możliwość taka dotyczy wszystkich informacji przekazywanych w ramach MDR do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w tym informacji o schemacie podatkowym.

  Istnieje też możliwość podpisania Podpisem Zaufanym dokumentu przez kilka osób.

  czytaj więcej
 • Objaśnienia Ministra Finansów ws. MDR

  piątek, 1 lutego 2019
  Ministerstwo Finansów w dniu 31 stycznia 2019 r. opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie raportowania schematów podatkowych. Stanowią one ogólne wyjaśnienie przepisów, które nakładają na przedsiębiorców i ich doradców obowiązek przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o stosowanych optymalizacjach podatkowych. czytaj więcej
 • Zbyt wysoki wzrost opłat egzekucyjnych

  piątek, 30 listopada 2018

  W ocenie Rady Podatkowej projekt ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji należy w wielu miejscach poprawić. Dobrze, że wierzyciel publicznoprawny będzie mógł, pomimo wymagalności obowiązku, odstąpić od wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Niepokoi jednak wzrost opłat egzekucyjnych z 5 proc. aż do 10 proc., a także możliwość dochodzenia należności od osób trzecich praktycznie bez próby egzekucji dłużnika.

  czytaj więcej