Aktualności

 • Opłata recyklingowa podlega VAT

  środa, 3 stycznia 2018

  1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę recyklingową. Sprzedawcy zobowiązani są do pobrania opłaty przy sprzedaży lekkich toreb z tworzyw sztucznych.

  Zdaniem Ministerstwa Finansów opłata recyklingowa stanowi podstawę opodatkowania w podatku VAT.

  czytaj więcej
 • Drobni przedsiębiorcy mogą ucierpieć przez split payment

  środa, 29 listopada 2017

  System podzielonej płatności (split payment) spowoduje, że bardzo mali przedsiębiorcy będą zmuszeni do pokrywania z „własnych środków" kwoty VAT naliczonego przy zakupach, a nie z podatku VAT uzyskanego od kontrahentów. Dla przedsiębiorcy, który zarabia miesięcznie kilka tysięcy złotych może być to kłopot - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i proponuje zmiany.

  czytaj więcej
 • Nowy rejestr podatników VAT – konferencja uzgodnieniowa / raport z konsultacji

  wtorek, 28 listopada 2017

  Przedstawiciele Ministerstwa Finansów omówili na konferencji uzgodnieniowej w dniu 27 listopada br. wyniki konsultacji społecznych projektu z dnia 20 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada publikowanie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wykazu podatników VAT.

  W wykazie znajdą się dane identyfikujące przedsiębiorcę, miejsce prowadzenie działalności gospodarczej, numery rachunków bankowych zgłoszonych do Urzędu Skarbowego oraz daty rejestracji i wykreślenia jako podatnika VAT czynnego.

  czytaj więcej
 • Ocena propozycji informowania o stosowanych optymalizacjach

  czwartek, 16 listopada 2017
  Rada Podatkowa oceniła propozycję wprowadzenia zmian w prawie, których celem będzie wprowadzenie do polskiego porządku prawnego obowiązku raportowania schematów podatkowych. czytaj więcej
 • SENAT przyjął ustawę antyoptymalizacyjną

  czwartek, 9 listopada 2017
  W dniu 10 listopada br. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. czytaj więcej
 • JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

  piątek, 27 października 2017
  Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy zobowiązani będą prowadzić ewidencję VAT w formie elektronicznej oraz przesyłać do administracji skarbowej informację o niej w formacie JPK_VAT.

   

  Ulotka informacyjna Ministerstwa Finansów

  czytaj więcej